Aktualności

Serdecznie zapraszamy na spotkanie "Na Tatrzańskim Szlaku Literatury", podczas którego odbędzie się prezentacja książek nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego.

  1. Nie każdy wróciBeata Sabała-Zielińska, Prószyński i S-ka
  2. Chodząc w TatryKuba Szpilka, Wydawnictwo Czarne
  3. TaterniczkiAgata Komosa-Styczeń, Prószyński i S-ka
  4. Marcin Rząsa. RzeźbyDorota Folga-Januszewska i Magdalena Ciszewska- Rząsa

oraz prezentacja książek nominowanych do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne:

  1. Góralska MuzykaKrzysztof Gocała, PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej,
  2. HasiorJulita Dembowska, Muzeum Tatrzańskie
  3. Marcin Rząsa. RzeźbyDorota Folga-Januszewska i Magdalena Ciszewska- Rząsa

/prowadzenie Agnieszka Szymaszek i Zbigniew Ładygin/

SOBOTA / 9 LIPCA 2021 / GODZ. 19:30
>> Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)

Podczas spotkania wśród obecnych wylosowane zostaną książki nominowane do nagrody.

 

Wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego oraz koncert Mietka Szcześniaka z zespołem odbędzie się w niedzielę (10 lipca) o godzinie 18:00.

NIEDZIELA / 10 LIPCA 2021 / GODZ. 18:00
>> Plac Niepodległości

---------------------------------------------------------------------------------------

Chodząc w TatryKuba Szpilka, Wydawnictwo Czarne

Chodząc w Tatry, można zobaczyć więcej. Nawet jeśli w górach się tylko bywa, każdy, kto w nie idzie, zmierza po skarb – tu zwyczajne sprawy nabierają nowego sensu. Aktywność, wysiłek, zmęczenie stają się czymś więcej niż tylko fizycznym doświadczeniem. Tatry to miejsce nieograniczonych możliwości, ale także lekcja pokory. W Tatrach upływ czasu staje się wyraźniejszy.

Chodząc w Tatry to zbiór esejów antropologiczno-filozoficznych o życiu w Tatrach i pod Tatrami pisanych z perspektywy mieszkańca Kościeliska, to próba zrozumienia istoty tatrzańskości i elementów, które się na nią składają. To także osobista opowieść o wieloletniej relacji z górami, o fascynacji wspinaczką i wędrówkami, o obserwacjach zmieniającej się natury – wciąż wspaniałej, mimo że coraz bardziej niszczonej przez człowieka. To także uniwersalna refleksja o przemijaniu i o tym, że w górach mocniej doświadcza się swojego istnienia.

Teksty zamieszczone w książce w pierwotnej wersji ukazywały się w piśmie „Tatry” w latach 2006-2018.

---------------------------------------------------------------------------------------

HasiorJulita Dembowska, Muzeum Tatrzańskie

HASIOR. Kolekcja rzeźb i asamblaży Władysława Hasiora w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Jest to pierwszy katalog dzieł Władysława Hasiora znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Obejmuje całość zgromadzonej kolekcji prac przestrzennych zakopiańskiego artysty: zarówno przekazanych przez Hasiora zapisem testamentowym, jak i sukcesywnie pozyskiwanych przez nasze Muzeum.

Eksponaty, które można podziwiać w wyremontowanych zabytkowych wnętrzach Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, zostały w ostatnich latach poddane starannej konserwacji, która dodatkowo wydobyła ich kolorystyczne walory. Album jest zapisem tego szczególnego momentu w historii naszej kolekcji.

„Do obowiązków artysty należy budzenie wrażliwości na zjawiska, które codziennie nam towarzyszą i z którymi żeśmy się spoufalili, oswoili, na przykład z żywiołem ognia spospolitowanym w codziennej praktyce. Do artysty należy to otępienie przerwać” – tak o swojej misji mówił Władysław Hasior. Muzeum Tatrzańskie, jako opiekun tej wyjątkowej spuścizny, podejmuje szerokie działania ukierunkowane nie tylko na zachowanie kolekcji, ale i na umacnianie jej społecznego oddziaływania. Służą temu wystawy, konferencje, spotkania – i wreszcie publikacje, którymi chcemy twórczość Hasiora przybliżać, nie czyniąc jej jednak spowszedniałą. Stąd celem autorów albumu było nie tylko drobiazgowe udokumentowanie zakopiańskiej kolekcji – z taktownym szacunkiem dla przesłania samego artysty – ale i pozostawienie odbiorcom przestrzeni dla ich osobistego zaskoczenia i zachwytu.

Katalog stanowi równocześnie zapowiedź kolejnych wydań, które poświęcone będą równie bogatym zakopiańskim zbiorom rysunków i kolaży Hasiora.

Dwujęzyczny, polsko-angielski album prezentuje fotografie wszystkich rzeźb i asamblaży z kolekcji muzealnej, a towarzyszy im wprowadzenie Anny Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, oraz – przede wszystkim – tekst kuratorski Julity Dembowskiej. Autorem zdjęć jest Daniel Rumiancew, artysta wizualny, performer i fotografik. Album zaprojektował Jakub de Barbaro, który wspólnie z Mikołajem Hałabudą odpowiadał też za skład publikacji.

---------------------------------------------------------------------------------------

Góralska MuzykaKrzysztof Gocała, PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej

Monografia Góralska muzyka autorstwa Krzysztofa Gocała, w której autor zgromadził 238 utworów wykonywanych przez licznych podhalańskich muzykantów, jest owocem kilkunastu lat pieczołowitego gromadzenia materiałów i dziesiątek rozmów przeprowadzonych z artystami, folklorystami i muzykologami. W książce znajdują się nie tylko nuty, czyli góralskie melodie, wraz z tekstami, zapisem nutowym i komentarzem historycznym, lecz także biogramy blisko stu muzykantów, którzy na przestrzeni lat tworzyli muzyczną scenę Podhala.

---------------------------------------------------------------------------------------

facebook_page_plugin